Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym

Akcja „Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym” ma u swoich podstaw pewną filozofię i głębszy sens. Kultura dzisiaj pcha człowieka w kierunku inwolucji. Homo sapiens powoli przemienia się w homo videns. Homo sapiens to ten, który ze znaków potrafi odczytać inteligentne treści, natomiast homo videns jak małpa pochłania to, co widzi. Dla niego istnieje tylko to, co zobaczy. Człowiek, który dzięki wysiłkowi wyabstrahowania symbolu potrafi odczytać głębsze treści zdaje się zanikać. Co będziemy robić, jeżeli będą już tylko obrazki, a słowo pisane pójdzie do archiwum? Wierzymy, że homo sapiens wytrzyma ten napór kultury obrazkowej i, że też do tego się przyczyniamy” – powiedział ks. Adam Boniecki podczas konferencji prasowej, która inaugurowała współpracę z Uniwersytetem Łódzkim.

„Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym” odbywają się od blisko dwóch lat. Pierwsza odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada, który odbył się w dniach 2-7 listopada 2009 roku w Krakowie…”

Od tego roku partnerem akcji jest Uniwersytet Łódzki

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi